Gdy podejmujemy decyzje o zastosowaniu diety odchudzającej, zwykle myśl taka dojrzewa w nas przez pewien czas aby w momencie przedsięwzięcia ostatecznego postanowienia, że od dziś zaczynamy była naprawdę silna i nie łatwa do zburzenia. W końcu utrata zbędnych kilogramów jest czymś co chcemy osiągnąć. Nawet jeśli do tej pory ponosiliśmy w tej kwestii same porażki dalej potrafimy wierzyć, że w końcu dopniemy swego.

Istnieją osoby obdarzone silną wolą, która pozwala im bez większego problemu wytrwać w dowolnie wybranej diecie i każdym innym postanowieniu. Wszystkie sprawy doprowadzają do końca. Nie jest tak jednak z każdym z nas. Często napotykamy trudności, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.

Rygorystyczne zasady odchudzania

Jeżeli naprawdę pragniemy się odchudzić podstawę stanowi rygorystyczne przestrzeganie zasad wybranej diety. Wszystkie, nawet niewielkie odstępstwa od wyznaczonych ram mogą spowodować, że nie osiągniemy zamierzonego efektu, spadek masy ciała będzie mniejszy od oczekiwanego lub pojawi się efekt jojo. I tego właśnie musimy uniknąć. Naszym celem jest utrata zbędnych kilogramów. Jednak często nie jest to łatwe, dieta zazwyczaj wymaga od nas ogromnej pracy i konsekwencji.

Pierwsze dni diety nie stanowią tak wielkiego wyzwania. Starannie dobieramy posiłki, dbamy o swoje żywienie dużo dokładniej niż wcześniej, stale odczuwamy głód, jednak szczupłą sylwetkę nadal widzimy tylko w odległych marzeniach. Jest to moment gdy niezwykle łatwo się poddać, więc już przed rozpoczęciem diety zastanów się jak poradzić sobie w momentach zwątpienia.

Pomoc w odchudzaniu

Niezwykle ważna jest motywacja. Zastanów się i przeanalizuj wszystkie korzyści jakie osiągniesz dzięki trudowi i wyrzeczeniom jakie zamierzasz podjąć. Co dzięki temu zyskasz? Ile będzie kosztować cię to wysiłku i czy naprawdę warto? Zapewne chęć posiadania wymarzonej sylwetki jest w tobie tak wielka, że nawet rygorystyczną dietę uznasz za wartą wysiłku. Skup się na celach jakie chcesz osiągnąć, na tym co ci to da. Najlepiej spisz wszystko co jest dla ciebie pozytywnego w odchudzaniu i wracaj do tego codziennie, a nawet kilka razy dziennie aby podnieść swoją motywację.

Ważne jest także wsparcie najbliższych. Poinformuj ich o swoim zamiarze odchudzania i poproś aby pomagali ci nie stracić motywacji w najtrudniejszych momentach. Aby poczuć się pewniej warto wybrać się do dietetyka, który opracuje nam optymalną dietę i będzie służył wsparciem. Często kontakt z specjalistom żywieniowym i edukacja z zakresu odżywiania wystarczają do skutecznej walki z zbędnymi kilogramami.

Jednak zdarza się, że problemy z nadmiernym jedzeniem wynikają z naszej psychiki i aby trwale stracić na wadze konieczna będzie konsultacja psychologiczna. Nasze nadmierne jedzenie może wynikać z rozmaitych problemów, których sami nie pokonamy. Uciekamy w jedzenie gdy męczą nas nadmierne stresy, lub chcemy dać sobie „nagrodę”, gdy chcemy ukryć nieprzyjemne uczucia lub zwyczajnie dla rozrywki.

Walka z nadmierną wagą nie jest rzeczą, która każdemu przychodzi łatwo. Osiągniecie wymarzonej sylwetki często wiąże się z tak wielkim trudem, że osoby, które nie posiadają takiego problemu nie są w stanie sobie tego nawet wyobrazić. Wytrwanie na obranej drodze zdrowego odżywiania, diety odchudzającej czy jakiejkolwiek innej wymaga wyrzeczeń, silnej motywacji i mocnego wsparcia ze strony najbliższych. Musimy uwierzyć we własne siły i możliwości idąc wciąż na przód i nie pozwalając sobie na kroki w tył.