Wiele osób rozpoczyna żmudną walkę z zbędnymi kilogramami, jednak tylko niewielu osobom udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Proces odchudzania wymaga wielu wyrzeczeń, które często przerastają nasze możliwości. Powodów przerwania diety przed uzyskaniem wymarzonej sylwetki może być wiele: utrata motywacji, brak silnej woli, niemożność poradzenia sobie z uczuciem głodu czy po prostu złe samopoczucie wynikające z nowego sposobu odżywania. Aby nasze odchudzanie było skuteczne powinniśmy się do niego należycie przygotować.
Od czego zacząć

Pierwszy krok to skrupulatne przemyślenie decyzji o podjęciu diety, nie róbmy tego pochopnie. Powinniśmy być absolutnie pewni, że stać nas teraz na wyrzeczenia związane z utrzymaniem diety. Zwróć uwagę na swoją motywację i zastanów się czy jest wystarczająco silna aby udźwignąć tak wielkie zobowiązanie. Sprawdź czy w najbliższym czasie nie wybierasz się na wyjazd bądź imprezę, na której pełno będzie kalorycznych smakołyków, które mogłyby zachwiać twoim postanowieniem.

Określ dokładnie ilość kilogramów jakie zamierzasz zrzucić oraz okres czasu jaki na to potrzebujesz. Musisz pamiętać, że zdrowy cykl odchudzający przewiduje utratę masy ciała na poziomie 1 kilograma tygodniowo, więc aby zrzucić większą nadwagę potrzebujesz więcej czasu i jednocześnie sporej cierpliwości.

Kolejnym krokiem jest wybranie sposobu na realizację celu. Możemy skorzystać z porady specjalisty – dietetyka lub wybrać jedną z gotowych diet i realizować ją samodzielnie. Podczas działania na własna rękę powinniśmy zdobyć jak najwięcej informacji na temat zdrowego odżywiania i sposobów utrzymywania zgrabnej sylwetki. Zapisuj postępy swojej diety i notuj każdego dnia dokładnie spożywane przez siebie posiłki, dzięki temu w razie niepowodzenia będziesz mieć możliwość wyszukania wszystkich błędów i wykluczenia ich w przyszłości.
Motywacja i wsparcie

Wprowadź do swojego planu dnia aktywność fizyczną. To niezwykle ważne zarówno ze względów medycznych jak i estetycznych, ponieważ przyśpieszy znacząco proces odchudzania, a osiągnięta sylwetka będzie bardziej atrakcyjna. Wśród wielu form aktywności fizycznej na pewno znajdziesz taką, która najbardziej ci odpowiada. Ćwiczenia fizyczne znacząco poprawią twoje samopoczucie i pośrednio pomogą wytrwać na diecie.

Proces odchudzania jest bardzo żmudny. Często przeplatają się okresy, w których szybko tracimy kolejne zbędne kilogramy z takimi, w których wskazówka na wadze stale stoi w miejscu. Te momenty choć stosunkowo krótkie wydają się trwać w nieskończoność i wiele osób w tym czasie poddaje się i przerywa dietę. Aby osiągnąć zamierzony cel musimy uzbroić się w cierpliwość i wytrwale iść do celu.

Aby czuć się pewniej w trakcie odchudzania poszukaj wśród bliskich ci osób kogoś kto będzie służył ci swoim wsparciem. Poczucie, że możesz na kimś polegać w chwilach załamania i zwątpienia pomoże ci wytrwać.

Odchudzanie należy do bardzo trudnych przedsięwzięć, wymaga ogromnej motywacji, wielkich pokładów silnej woli i przede wszystkim cierpliwości, gdyż efekty nie przychodzą z dnia na dzień. Zbudowanie wymarzonej sylwetki wymaga czasu i ścisłego stosowania się do zaleceń diety, dlatego nie traćmy zapału przy pierwszych niepowodzeniach.