Każdy nowoczesny gabinet stomatologiczny lub przychodnia stomatologiczna powinny korzystać z dedykowanego im oprogramowania stomatologicznego. Tego typu software znacznie ułatwia funkcjonowanie gabinetu. Nowoczesny program stomatologiczny cechuje się tym, że za jego pomocą można kontrolować każdy obszar działalności stomatologa.
Oprogramowanie takie zastępuje m.in. fizyczne karty pacjentów. Wystarczy kilka kliknięć i stomatolog ma wgląd w historię leczenia swoich pacjentów. Wszystko znajduje się w jednym miejscu. Nie istnieje zagrożenie, że coś zaginie lub ktoś o czymś zapomni.
Za pomocą programu stomatologicznego mamy kontrolę nad stanem magazynowym leków i materiałów stomatologicznych oraz nad grafikami pracy lekarzy i pozostałych pracowników, również nad sprawami kadrowo-płacowymi. Program stomatologiczny może też dawać pacjentom możliwość zapisu do lekarza przez internet i dokonywanie płatności online. Lekarze i osoby zarządzające gabinetem lub przychodnią także mają dostęp do systemu przez internet, z dowolnego miejsca na świecie.