Praga – uroczy zakątek świata

Do Czech mają bardzo blisko przede wszystkim mieszkańcy południowej Polski. Wystarczy, że zrobią przysłowiowy krok i przekraczają ich granice. Z północy kraju, omijając wszelkie drogowe niedogodności, najszybciej do Czech dostaniemy się oczywiście samolotem. Tanie loty z Gdańska do rozsławionej stolicy Pragi oferuje polski przewoźnik PLL LOT.

Ze względu na zbiorowisko niesamowitych zabytków, będących przeglądem niemalże wszystkich epok, stolica Czech jest tym magnesem, jaki ściąga do tego kraju turystów z całego świata. Góruje nad nią największy na świecie średniowieczny zamek, będący dawną siedzibą królów, Zamek na Hradczanach z IX wieku. Obecnie zamek jest pałacem prezydenckim. Oprócz niego ogromną wręcz atrakcją Pragi jest nazywana niegdyś ulicą alchemików, wąska brukowana Złota Uliczka, z zachwycającymi bajecznymi maleńkimi domkami. Zachwycające są kościoły i muzea stolicy. Na Rynku Starego Miasta na uwagę zasługuje kościół NMP i ratusz staromiejski z astronomicznym zegarem i jego ruchomymi figurkami. Zawsze o pełnej godzinie, od 8.00 do 20.00, pojawia się rząd postaci z dwunastoma apostołami na czele. Wspaniały jest także Most Karola i jego posągi. Można go podziwiać spacerując po nim oraz od innej strony, pływając statkiem rejsowym po Wełtawie. Oczywiście żaden piwosz nie zapomni o wypiciu kufla tego złotego trunku w przytulnej gospodzie, jakich w Pradze jest pełno. Warto wiedzieć, że pod względem cen i poziomu lokali są one w stolicy Czech dość różne.

Oprócz czarującej Pragi, Czechy mają więcej podobnie urzekających miast naładowanych bogatą historią. Są to poza Pragą: Ostrawa, Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec. Kraj ten posiada również cieszące się międzynarodową sławą dwa uzdrowiska: Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie. Malowniczo położone Karlowe Wary poza gorącymi źródłami słyną też z zabytków, m.in. wartego obejrzenia kościoła Św. Marii Magdaleny i prawosławnej Cerkwi Św. Piotra i Pawła. Czechy posiadają również pojezierze, gdzie można się relaksować łowiąc ryby i korzystać z kąpieli. Jeziora, lasy i kempingi odnajdziemy w Czeskich Budziejowicach, Taborze, gdzie stoi przepiękny zamek i w Trzeboniu. Kraj ten dysponuje również wspaniałymi miejscami do uprawiania narciarstwa. Miłośnicy gór i aktywnego spędzania czasu okupują na granicy z Polską kurorty w Karkonoszach, a na granicy z Niemcami: w Rudawach i w Szumawie.

Mimo, że jest ciężka, bardzo sobie cenimy czeską kuchnię, a w szczególności uwielbiamy jej tradycyjne knedliczki. Do posiłków w Czechach najczęściej spożywa się oczywiście wyśmienite tutejsze piwo.