Plitwickie Jeziora, chorwacki cud natury

Plitwickie Jeziora to jeden z piękniejszych regionów Chorwacji. Chronione już od 1928 roku, zostały w 1949 roku wcielone w obszar wówczas tworzonego Parku Narodowego Plitwickie Jeziora. Wyjątkowa wartość tego niesamowitego przyrodniczego tworu została doceniona przez UNESCO, które wpisało park na listę światowego dziedzictwa w 1979 roku. Park obejmuje fragment doliny rzeki Korany z 16 dużymi akwenami i szeregiem małych jeziorek, które na długości 8km zajmują powierzchnię 217ha. Najwyżej leżącym jeziorem, na wysokości 637m jest Proscansko, najniżej Novakovic Brod (503m). Największym (82ha) i jednocześnie najgłębszym (46m) jest jezioro Kozjak. Charakterystyczne turkusowo-błękitno-zielone wody, które tryskają z obfitych źródeł krasowych wypełniając głębokie niecki o wysokich i często bardzo stromych ścianach tworzą mniejsze i większe jeziora.

Co roku tysiące turystów decydują się na odwiedzenie parku, co oczywiście ma ogromny wpływ na rozwój zaplecza w najbliższej okolicy. Wystarczy wpisać noclegi Chorwacja by znaleźć liczne oferty dotyczące tego rejonu.

Chorwacja bardzo dużo środków i starań włożyła w odbudowę infrastruktury parku, która została zniszczona podczas wojny jugosłowiańskiej. Zresztą to właśnie tutaj rozpoczęła się w 1991 roku wojna, kiedy to Serbowie zaatakowali chorwackich milicjantów. Choć Serbowie zaminowali progi trawertynowe, grożąc ich wysadzeniem, nie zrealizowali swoich planów, a po 5 latach działań wojennych Chorwatom udało się odbić park. Obecnie Plitwice goszczą tysiące zachwyconych turystów.