Jak pokazują ostatnie badania, Polacy zbyt często ignorują niepokojące objawy które wysyła im ich organizm. Tyczy się to najróżniejszych dolegliwości, we wszystkich częściach ciała. Swędzenie, ból czy pieczenie w miejscach intymnych to z pewnością jedne z najbardziej problematycznych symptomów, z którymi niewiele osób decyduje się coś zrobić. Niesłusznie, bo świadczyć one mogą o wielu poważnych infekcjach.
Ich przyczyn jest co nie miara – najczęściej są to zakażenia bakteryjne, zapalenia pochwy, dolegliwości grzybiczne spowodowane kontaktem miejsc intymnych z różnego rodzaju bakteriami, zazwyczaj na skutek odbytych kontaktów płciowych lub braku zachowania wystarczającej higieny, na przykład na basenie. Zdarza się jednak, że występują same z siebie, na skutek pewnych niedoborów w organizmie. Idealną porą dla rozwoju grzybów czy bakterii jest lato, ponieważ rozwojowi mikroorganizmów bardzo sprzyjają panujące wtedy wysokie temperatury.
Co więc robić, kiedy poczujemy swędzenie lub pieczenie w miejscach intymnych? Bez wątpienia należy zgłosić się do najbliższego lekarza lub ginekologa. On oceni, jakie leki będą odpowiednie na naszą dolegliwość. Pamiętajmy, że na ogół łatwo jest wyleczyć takie problemy – niebezpieczne staną się dopiero wtedy, gdy całkowicie je zignorujemy.