W dzisiejszych czasach człowiek jest wystawiony na ryzyko uzależnienia się od bardzo wielu rzeczy. Najczęstszymi uzależnieniami występującymi w dzisiejszym społeczeństwie jest alkohol, papierosy czy narkotyki.
Uzależnienie jest to choroba, która oddziałuje na nas nie tylko fizycznie, ale także psychicznie i społecznie. Osoba uzależniona czy to od jakieś substancji, czy też czynności bardzo często sama nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu, przez co zazwyczaj nie chce sama dobrowolnie poddać się leczeniu swojego uzależnienia. Osrodek leczenia uzaleznien zapewnia takiej chorej osobie kompleksową terapię, dzięki której będzie ona mogła walczyć ze swoim uzależnieniem. Ilość rzeczy, od których możemy się uzależnić, jest bardzo duża i różnorodna dlatego też takie ośrodki leczenia możemy spotkać praktycznie w każdym mieście.
Uzależnienie jest niestety chorobą, na którą choruje się do końca naszego życia. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia osoba uzależniona uświadomiła sobie, że ma problem i sama wykazała chęć wyjścia z nałogu.