Ta dieta to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, podczas którego dostarczasz organizmowi 1200 kalorii na dobę, co stanowi mniejszą wartość niż dzienne zapotrzebowanie człowieka. Zakłada ona spożywanie niewielkich porcji, obowiązkowe jest 5 posiłków w ciągu dnia, zjadanych w trzygodzinnych odstępach. Kolejnym wymogiem jest wypijanie około 2 litrów niegazowanej wody, herbaty ziołowej lub owocowej. Zalecane jest picie jednej szklanki przed każdym posiłkiem.

Dieta ta nie powinna być stosowana przez okres dłuższy niż miesiąc, a powtórzona może zostać dopiero po 2 – 3 miesiącach. Posiłki spożywamy zawsze o tych samych porach. Dzięki systematyczności, niewielkich odstępach czasowych i małym porcjom możemy „oszukać głód”. Nie śpiesz się podczas konsumpcji – wolne jedzenie sprawi, że szybciej zaczniesz odczuwać sytość.
Zalecenia w diecie

Dania zalecane w diecie mają właściwe ilości pełnowartościowego białka oraz minerałów. Jeśli po tygodniu stosowania nadal chcemy w niej trwać, to w następnych tygodniach mięsne posiłki powinny zostać zastąpione rybami. Właściwe będzie spożywanie ich 3 – 4 razy tygodniowo. Są niezwykle ważne gdyż w ich skład wchodzą bardzo duże ilości pełnowartościowego białka oraz mające pozytywny wpływ na zdrowie organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3.

Zaletą diety 1200 kalorii jest to, iż równomierne rozłożenie małych posiłków nie powoduje spowolnienia przemiany materii i w przyszłości chroni przed efektem jojo. Do głównych założeń należy możliwie jak największe zminimalizowanie ilości spożywanych tłuszczy, węglowodany powinniśmy ograniczyć, zamiast tego konsumowane posiłki są bogate w białko, które pomaga się nasycić.
Skutki uboczne diety

Dieta pozwala na utratę około 1 kilograma tygodniowo. Spożywanie różnorodnych pokarmów nie powoduje nagłego wyniszczania organizmu, a odpowiednie zbilansowanie czasu posiłków sprawia, że się nie głodzimy. Duży minus tego rodzaju żywienia stanowi fakt, że nasz organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, przez co u części osób mogą wystąpić skutki uboczne jak: osłabiona koncentracja, senność, zmniejszenie wytrzymałości fizycznej, nerwowość i większa podatność na stres.

Koniecznie pamiętaj, że jeśli pojawią się u ciebie, po zastosowaniu diety zawroty głowy czy omdlenia, powinieneś natychmiast przerwać dietę i zasięgnąć porady lekarza. Nasze organizmy różnią się między sobą i nie każdy będzie w stanie tolerować drastyczne zmniejszenie dziennego poziomu kalorycznego.
Plan diety

Przed rozpoczęciem odchudzania szczegółowo zaplanuj swoją dietę. Ustal posiłki, na każdy dzień. Postaraj się aby były możliwie jak najbardziej urozmaicone aby dieta cię nie znudziła. W trakcie trwania cyklu odchudzającego możesz zamieniać posiłki, np. śniadanie z dnia drugiego z śniadaniem z dnia piątego. Jak każda dieta odchudzająca tak i ta powinna być bogata w witaminy, najlepsze będzie dodanie do jadłospisu wielu owoców. Picie dużych ilości wody pomoże ci walczyć z uczuciem głodu i przyczyni się dodatkowo do usunięcia toksyn z organizmu.

Dietę zaleca się wszystkim dorosłym i zdrowym osobom. Nie jest najwłaściwsza dla dorastającej młodzieży, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.