W dzisiejszych czasach żyjemy w zawrotnym tempie. Nasze posiłki nie są idealne, często przygotowywane w pośpiechu. Nasz świat wypełniony jest stresem, kofeiną i niezdrowym jedzeniem. Taki styl życia powoduje zanieczyszczanie naszych organizmów, które stale magazynują wszelkie szkodliwe substancje. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny oraz dietetyki znamy wpływ wielu składników na nasze zdrowie. Organizm sam się nie oczyści, powinniśmy mu w tym pomóc. Rozwiązaniem jest zastosowanie diety oczyszczającej.

Zasady diety oczyszczającej

Zaczynając kurację oczyszczająca powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie wolno się głodzić – obniżymy w ten sposób przemianę materii, przez co mogą dosięgnąć nas problemy związane z wahaniami wagi ciała. Należy także ograniczyć spożywanie mięsa. Nie oznacza to całkowitą rezygnację z jego spożywania.

Wybieramy jednak głównie takie produkty, które w swoim składzie zawierają niewielkie ilości tłuszczu, np. drób – jemy dwa,trzy razy w tygodniu pieczony lub duszony bez dodatku tłuszczu. W inne dni produkty mięsne zastępujemy produktami zawierającymi białko – np. jajkami.

Przynajmniej raz dziennie należy spożywać produkty zbożowe. Wybieramy jednak tylko te z pełnych zbóż. Posiłki gotujemy, przygotowujemy na parze lub dusimy. Wśród dozwolonych produktów znajdują się także ryby – odpowiednio przygotowane, oraz warzywa – najlepiej surowe lub gotowane.

Napoje i przekąski

Pijemy także dużo wody nie gazowanej (nawet do 3 litrów na dobę). Zrezygnować należy z jedzenia słodyczy oraz picia soków owocowych, kawy i mocnej herbaty. Zapominamy o słonych przekąskach, które mogą zawierać duże ilości tłuszczu oraz soli, która zalegając w żołądku opóźni proces oczyszczania. Z tego samego powodu ograniczamy lub całkowicie eliminujemy dosalanie potraw.

Jeśli będziemy mięć ochotę na przekąskę możemy zjeść pestki dyni lub suszone owoce, czyli produkty o dużej zawartości błonnika oraz składników mineralnych, niezwykle potrzebnych w procesie oczyszczania.

Dieta oczyszczająca nie oznacza głodzenia się! Aby organizm prawidłowo funkcjonował musimy do niego dostarczyć wszelkie niezbędne składniki. Ten rodzaj diety zazwyczaj łączy się z ubytkiem masy ciała, jednak chodzi o to aby rozsądnie dobierać składniki, które nie tylko umożliwią schudnięcie ale i zdrowsze życie.

Przykładowe śniadanie
1/3 płatków owsianych, 1/3 świeżego soku z pomarańczy, 1/3 jogurtu naturalnego (miarka dowolna, można wykorzystać później),
Robimy wieczorem i wstawiamy na noc do lodówki, żeby płatki spulchniały,
Rano nakładamy sobie 5 – 7 łyżek (reszta z powrotem do lodówki), dodajemy łyżkę miodu i bakalie – można zamiast bakalii dodać same orzechy i żurawinę, jak kto lubi,
Takie śniadanie daje nam dużo energii i jest bogate w błonnik co poprawia pracę jelit.