Lekarstwem – jest lek stosowany w leczeniu lub łagodzeniu objawów choroby lub stanu zdrowia. Zastosowanie może być również lekarstwem zapobiegawczym, które ma przyszłe korzyści, ale nie obejmuje żadnych istniejących lub wcześniej istniejących chorób lub objawów. Określenie leków jest często regulowane przez rządy na trzy kategorie – bez recepty, dostępne w aptekach i supermarketów bez specjalnych ograniczeń; leki dostępne bez recepty, które są wydawane przez farmaceutę bez konieczności przepisywania lekarza, a także leki na receptę , które muszą być przepisane przez licencjonowanego lekarza , zwykle lekarza.

W Wielkiej Brytanii leki na receptę są nazywane lekami aptecznymi, które mogą być sprzedawane tylko w zarejestrowanych aptekach, pod nadzorem farmaceutę lub pod jego opieką. Te leki są oznaczone literą P na etykiecie. Zakres dostępnych leków bez recepty różni się w zależności od kraju. Leki są zazwyczaj produkowane przez firmy farmaceutyczne i są często opatentowane, aby dać developerowi wyłącznie prawa do ich wytwarzania. Te, które nie są opatentowane (lub wygaśnięte patenty) nazywane są lekami generycznymi, ponieważ mogą być wytwarzane przez inne firmy bez ograniczeń lub licencji od właściciela patentu.

Leki farmaceutyczne są zwykle klasyfikowane do klas leków . Grupa leków ma podobną strukturę chemiczną lub ma ten sam mechanizm działania , ten sam pokrewny tryb działania lub ma tę samą chorobę lub związane z nią choroby. System analitycznej terapii chemicznej (ATC), najszerzej stosowany system klasyfikacji leków, przypisuje lekom unikatowy kod ATC , który jest kodem alfanumerycznym, który przypisuje go do konkretnych klas leków w systemie ATC. Innym ważnym systemem klasyfikacji jest Biopharmaceutics Classification System . Grupuje leki w zależności od ich rozpuszczalności, przepuszczalności lub właściwości absorpcyjnych.

słowa kluczowe: demerol lek, librax lek, artan lek, pilokarpina tabletki, acetaminophen tabletki, gentamycyna zastrzyki skutki uboczne, alinia nitazoxanide, benzotropina, takryna,
nortryptylina