Dieta to właściwie sposób odżywiania w odpowiednich proporcjach zależny od tego, co w danej chwili nasz organizm potrzebuje. Poprzez jedzenie, dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość kalorii, które są niezbędne do wytworzenia potrzebnej energii. Dzięki temu możemy funkcjonować i prowadzić aktywny tryb życia. Im więcej aktywności na co dzień tym większe zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze i minerały.
Na co wpływa dieta

Dieta w większości z nas, kojarzy się szczególnie z odchudzaniem. Jednak powodem może być coś więcej niż tylko szczupła figura. Dzięki diecie możemy zachować zdrowie i doskonałą kondycję fizyczna i psychiczna. Wpływa ona na całość naszego organizmu, jego prawidłowe funkcjonowanie i odpowiedni metabolizm. W momencie, gdy czegoś brakuje w naszym organizmie, dostajemy sygnał w postaci osłabienia lub innych niedogodności fizycznych. Oznacza to, że w naszej diecie – sposobie odżywianie – najwyraźniej brakuje jakiś istotnych elementów.
Sposób odżywiania

Specjaliści od żywienia stworzyli piramidę żywieniową, która w prosty sposób przedstawia, jak i co należy jeść. Ważne jest przy tym zachowanie systematyczności i stałych pór w spożywaniu posiłków. Większość osób nie ma wystarczającej ilości czasu by zadbać o właściwy rytm odżywiania. Dlatego, że żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie mamy wystarczającej ilości czasu na pełnowartościowy posiłek. Z tego powodu przekąszamy coś na szybko, żeby zaspokoić głód nie bardzo zwracając uwagę na jego zawartość.
Negatywne skutki

To wszystko nie sprzyja właściwemu odżywianiu i prowadzeniu zdrowego trybu życia. Nasza codzienność, wymusza na nas postępowanie niezgodne z piramidą żywieniową. Niestety konsekwencje mogą być bardzo poważne. Nie tylko nasza uroda cierpi na tym, ale przede wszystkim zdrowie. Czasami ciężko nam się przyznać, że to w wyniku naszych zaniedbań pogarsza się nasze zdrowie. Wtedy najczęściej sięgamy po leki lub suplementy, które mają nam pomóc a niestety niwelują tylko przyczyny a nie skutki naszych zaniedbań.
Dbamy o zdrowie

Warto jednak zająć się przyczynami i zadbać o siebie i swoje zdrowie. Mamy tylko jedną szansę, by nim cieszyć się. Wystarczy w wielu przypadkach tylko niewielka zmiana sposobu odżywiania się i reorganizacja w grafiku pracy, żeby znaleźć na nie czas. Pewne efekty zaczynają być widoczne od razu na te, które zaniedbaliśmy bardziej trzeba będzie poczekać. Poza tym zdrowe odżywianie zaczyna być coraz bardziej trendy i choć daleko nam jeszcze do ideału, to napawa to pewnym optymizmem.