Dieta strukturalna jest idealna dla osób odchudzających się. Opiera się na specjalnie dobranych koktajlach, dostarczających maksymalną ilość składników odżywczych, a przy tym niezwykle niskokalorycznych. Utworzona została przez doktora Marka Bardadyna. Jej schemat opiera się na prostej zasadzie. Każdy produkt, który trafił do jadłospisu został wyselekcjonowany na podstawie minimalnej kaloryczności i możliwie największej zawartości witamin, przeciwutleniaczy oraz minerałów. Dzięki temu dieta strukturalna daje możliwość realizowania niezwykle skutecznych programów odchudzających.

Zadaniem koktajli jest dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych przy minimalnym zaopatrywaniu w zbędne kalorie. Dając naszemu ustrojowi wszystko czego potrzebuje nie będziemy odczuwać głodu, który często maskujemy pochłaniając setki niepotrzebnych kalorii.

Pokarmy, które zaleca dieta strukturalna zawierają naturalne składniki, które przyśpieszają przemianę materii. Za sprawą unormowania metabolizmu zyskujemy trwałą właściwą masę ciała. Niewątpliwym plusem jest to, że nie musimy stale liczyć kalorii ani się niczego wyrzekać, tylko spożywać wskazane, różnorodne i ciekawe produkty. Ten rodzaj diety idealnie sprawdza się jako kuracja odchudzająca oraz zaleca się go w leczeniu rozmaitych schorzeń cywilizacyjnych.

Kuracja wykorzystująca naturalne koktajle strukturalne pomaga doskonale oczyścić organizm. Dobre efekty diety obserwowane są u osób chorujących na miażdżycę, zwyrodnienia stawów, cukrzyce, nadciśnienie, osteoporozę, alergię, zespół przewlekłego zmęczenia, problemy dermatologiczne czy podwyższony poziom cholesterolu.

Dieta strukturalna gwarantuje właściwe tempo podstawowej przemiany materii dzięki maksymalnym porcjom naturalnych witamin, przeciwutleniaczy oraz minerałów. W tym rodzaju diety nie pojawia się częsty w dietach odchudzających efekt jo-jo. Jeśli po zakończeniu kuracji nadal pozostaniemy przy stosowaniu produktów strukturalnych mamy możliwość trwałego unormowania wagi naszego ciała bez stałego liczenia kalorii. Renomowane sanatoria i ośrodki SPA zarówno w Polsce jak i za granicą często wykorzystują dietę strukturalną w swoich programach ze względu na jej niewątpliwą ogromną skuteczność.