Dieta owocowa to rodzaj diety oczyszczającej stosowany często przez aktorki, modelki, piosenkarki czy inne kobiety występujące w mediach. Pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn. Z założenia cykl diety trwa jeden – dwa dni, niekiedy można jednak zastosować ją w kilku kolejnych dniach. Przy jej pomocy możemy stracić nawet do 4 kilogramów. Dietę owocową można stosować systematycznie przez pewien czas – np. w każdy weekend.
Stosowanie diety owocowej

Musimy jednak pamiętać aby nie korzystać z niej zbyt długo, ponieważ możemy doprowadzić do wyczerpania organizmu. Jeśli chcemy stosować ją regularnie, należy skonsultować się z lekarzem i omówić nasz indywidualny przypadek. Pomoże on określić kiedy i jak często możemy wykorzystywać dietę.

Jest to niezwykle restrykcyjny i wymagający rodzaj diety, więc nigdy nie rozpoczynamy jej cyklu przez konsultacją z lekarzem, który powinien upewnić się, że jesteśmy w pełni zdrowi i nie posiadamy żadnych przeciwwskazań do zastosowania tego rodzaju diety oczyszczającej. Jest ona absolutnie zakazana u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz nastolatek.
Wskazania w diecie owocowej

Podstawową zasadą diety jest jedzenie przez wybrane dwa kolejne dni jedynie owoców. Mogą to być dowolnie wybrane owoce – jeden lub kilka rodzajów. Sposób ich przygotowania także możemy dobrać wedle własnego uznania. Głównym warunkiem jest to, że nie wolno niczego dodawać do owoców (ewentualnie odrobinę przypraw – np. do pieczonych jabłek, pomarańczy czy mandarynek – cynamon).

Warto jeść całe owoce bez obierania ze skórki, cytrusy zostawiaj z błonkami, tam znajduje się najwięcej błonnika poprawiającego metabolizm. Z owoców można też przyrządzać sałatki dodając do nich miodu, unikaj cukru. Możemy jeść zarówno owoce surowe, gotowane czy pieczone lub duszone.

Stosując dietę powinno się wypijać duże ilości (1,5 – 2 litry dziennie) naturalnej, niegazowanej wody mineralnej. Soki owocowe są zakazane ze względu na dużą zawartość cukru. Pamiętajmy także o tym aby po zakończeniu diety nie wracać gwałtownie do normalnego żywienia, gdyż może to spowodować efekt jojo.

Przewaga diety owocowej nad klasycznymi głodówkami jest taka, że do organizmu przez cały okres trwania diety trafia pożywienie bogate w witaminy i błonnik. Owoce są niskokaloryczne, więc stanowią świetną podstawę diety. Zawarty w nich błonnik pod wpływem wody pęcznieje w żołądku co daje nam uczucie sytości. Stosując dietę owocową staraj się urozmaicać zjadane owoce aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej różnego rodzaju składników.