Dieta przygotowana przez dr Dukana nosi też nazwę diety proteinowej. Stosując ją możemy schudnąć nawet 15 kg w 3 miesiące, bez uczucia głodu, frustracji czy zmęczenia. Znajduje ona zwolenników pośród osób dbających o zdrowe żywienie i piękny wygląd. Daje gwarancje dobrego samopoczucia oraz pięknej figury oraz utraty zbędnych kilogramów, bez efektu jo-jo. Badania kliniczne dowodzą jej skuteczności, jednak jest ona przede wszystkim bardzo zdrowa.

Zastosowanie wysokobiałkowego jadłospisu przyspiesza utratę wagi i zwalcza otyłość. Białko stanowi istotny element w diecie. Jest ono budulcem wszystkich ważnych tkanek lub jest wydalane. Do procesu trawienia białka zużywane jest zdecydowanie więcej energii niż samo w sobie zawiera. Ten deficyt energetyczny pobierany jest przez organizm z tkanki tłuszczowej. Dieta zakłada spożywanie posiłków bogatych w proteiny. Konsumpcja takich produktów jak chude mięsa czy owoce morza daje maksimum zadowolenia z posiłku.

Żywienie z zastosowaniem diety proteinowej dr Dukana jest metodą odchudzającą, ale także planem dzięki któremu tracimy zbędne kilogramy i dochodzimy do swojej nowej , właściwej wagi bez zaburzeń zdrowotnych. Stosowanie tej diety nie wymaga liczenia kalorii i ważenia każdej porcji. Opiera się ona na naturalnych, łatwo dostępnych produktach. Dzieli się na cztery etapy:

Etap I diety proteinowej

Faza ataku – trwa 5 dni, podczas których je się wyłącznie produkty białkowe. Do wyboru jest aż 72 wymieniane przez dr Dukana produkty, które można jeść bez ograniczeń. Start jest bardzo gwałtowny a efekty powalające. Dozwolone produkty można krótko podsumować: chude mięsa, ryby, owoce morza, drób, szynka, jajka, chudy nabiał i napoje. Jeśli mamy wątpliwości czy nasz organizm w tym czasie otrzymuje odpowiednią ilość witamin możemy dwa razy w tygodniu przyrządzić sobie porcje wątróbki cielęcej i codziennie rano wypić rozpuszczoną w szklance mleka łyżkę drożdży.

Początek diety jest stosunkowo gwałtowny i pozwala na utratę 2-3 kg w ciągu 5 dni, osoby otyłe mogą stracić nawet do 5 kg. W niektórych przypadkach diecie mogą towarzyszyć męczące zaparcia, z tego powodu zarówno na początku jak i w trakcie trwania całej kuracji należy pić jak najwięcej wody- do 1,5 l dziennie. Picie dużej ilości wody stanowi podstawę skuteczności diety.

Etap II diety proteinowej

Faza naprzemienna – w tym etapie nadal spożywamy produkty białkowe lecz uzupełniamy je co kilka dni warzywami. Ten etap diety zawiera już 100 dozwolonych produktów. Nieco spada tempo chudnięcia. Na tym etapie, jeśli np. mamy do zrzucenia 20 kg to powinniśmy tracić 1kg na tydzień. Organizm musi przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. Produkty białkowe nadal stanowią podstawę diety, wprowadzone warzywa stanowią tylko dodatek i urozmaicenie.

Najlepszym rozwiązaniem na tym etapie jest żywienie się w systemie: 5 dni czystej diety białkowej, 5 dni diety białkowej z warzywami. I tak na zmianę. Warzywa zalecane przez dr Dukana to miedzy innymi: pomidory, ogórki, szpinak, rzodkiewki, szparagi, fasolka szparagowa, kapusta, seler, koper, sałata, cukinie, bakłażany, papryki a także marchewki i buraki. Dwa ostatnie jednak niezbyt często, ponieważ zawierają dużo sprzyjających tyciu cukrów prostych.

Etap III diety proteinowej

Faza utrwalenia zdobytej wagi – to najtrudniejszy czas diety, organizm jest tu silnie narażony na powrót już utraconych kilogramów. Ogarnięci euforią wynikającą z pozbycia się dużej ilości zbędnych kilogramów zaczynamy lekceważyć założenia diety. Etap ten jest czasem nagrody za dotychczasowe starania.

To tzw. królewska uczta – dopuszcza ona dwa razy w tygodniu jeden posiłek, podczas którego można zjeść wszystko na cokolwiek mamy ochotę. Może to być nawet torcik czekoladowy. Są jednak pewne ograniczenia nie wolno brać dokładki i jeść królewskich posiłków dwa dni pod rząd. Czas trwania tego etapu jest indywidualny jeśli w dwóch pierwszych etapach traciliśmy po 5 kg to utrwalanie wagi powinno trwać 50 dni, jeśli po 10 kg to 100 dni.

Etap IV diety proteinowej

Białkowe czwartki. W tym okresie następuje tzw. stabilizacja wagi. Musimy przestrzegać białkowego czwartku – oznacza to bycie na ścisłej białkowej diecie przez jeden wybrany dzień tygodnia. Może to być dowolny dzień tygodnia, lecz należy bezwzględnie taki dzień ustalić. W tym dniu spożywamy tylko produkty białkowe tak jak w pierwszej fazie diety.

Zachowanie jednego dnia ścisłej diety białkowej chroni przed efektem jo-jo i prowadzi do stabilizacji wagi. Nie wolno w żadnym wypadku zrezygnować z tego jednego dnia ścisłej diety. Jest to jedyne zalecenie, którego trzeba przestrzegać nawet po zakończeniu diety. Powinniśmy stosować się do białkowych czwartków tak długo jak to możliwe, ponieważ stanowią one prosty sposób aby dawne kilogramy już nie powróciły.